March 16 Scores and Highlights

Bangor Daily News
Posted March 17, 2010, at 2:12 a.m.

RESULTS
COLLEGE
BASEBALL

Bowdoin 17-5, Hamilton 0-4
Husson 8-3, Worcester State 4-12
SOFTBALL
Bowdoin 5, Keene State 0
Bowdoin 14, Mt. St. Vincent 0
LeTourneau 8-7, Husson 3-2
U-New England 10-13, Daniel Webster 2-0
MEN’S LACROSSE
Colby 9, Endicott 7
MIT 11, Husson 3
WOMEN’S LACROSSE
Colby 21, Southern Maine 4
St. Joseph’s 15, UM-Farmington 7
MEN’S TENNIS
Bowdoin 8, Salisbury 1
WOMEN’S TENNIS
Bates 5, Colby 4
***
TODAY’S GAMES
COLLEGE
Softball

Bowdoin vs. Frostburg State at Clermont, Fla., 1:30 p.m.
Bowdoin vs. Fairleigh Dickinson at Clermont, Fla., 3:30 p.m.
Husson at East Texas Baptist (2), 3 p.m.
U-New England vs. Saint Joseph’s (Conn.) (2) at Celebration, Fla., 2 p.m.
Men’s Lacrosse
Bowdoin vs. Nazareth at Dallas, Texas, 2 p.m.
Emerson at Saint Joseph’s, 4:30 p.m.
U-New England at Guilford, 6 p.m.
Women’s Lacrosse
Bowdoin vs. Hamilton at San Antonio, Texas, 5 p.m.
Swimming and Diving
NCAA Championships at University of Minnesota
Men’s Tennis
Southern Maine at Thomas, 3:30 p.m.
***
COLLEGE
BASEBALL
Husson, Worcester State split

At Winter Haven, Fla., Ryan Arsenault scattered nine hits in the first game, leading the Eagles to an 8-4 victory and a split of their doubleheader.
The Lancers won the second game 12-3.
In Game 1, Arsenault struck out three and didn’t walk a batter while going the distance.
Jake Arthers led Husson with a triple, a single and two RBIs. Art Maguire doubled twice with an RBI and Kevin Rennick plated two runs with a single.
Maguire’s run-scoring double during a two-run fifth provided the winning run.
Nick Fluegge doubled and knocked in two runs for Worcester (Mass.) State.
In Game 2, the Lancers piled up 20 hits, breaking the game open with a seven-run fifth inning.
Corey McDonald paced WSC with a double, three singles and an RBI. Ben Mullin posted a triple, two singles and two RBIs baehind winner Bobby DeVito.
Arthers provided two singles and an RBI to lead Husson. Tom Crews and Cody Haverly-Johndro each had and RBI single behind loser Kyle Leeman.
(First Game)
Husson 000 421 1 — 8 7 2
Worcester State 101 200 0 — 4 9 2

Arsenault and Rennick; Kasik, St. Thomas (5) and Hinkell
(Second Game)
Worcester State (2-3-1) 100 272 0 — 12 20 3
Husson (5-6) 001 101 0 — 3 6 2

DeVito, McDonald (6), Hayes (7) and Mullin, Trombley (7); Leeman, Clark (5), Walker (5), Doherty (6) and Rennick, Soucy (7)

MEN’S LACROSSE
MIT 11, Husson 3

At Cambridge, Mass., the Massachusetts Institute of Technology scored five unanswered goals during the third quarter, extending a 4-3 lead en route to victory over Husson University.
Dan Piemont led the 2-1 Engineers with five goals, while Corey Garvey provided three goals and four assists. Tom Hay had the other goal to back Christopher Rullan, who made 11 saves on 14 shots.
Mitch Heaps, Ben Landry and Nick Brown tallied one goal apiece for 0-4 Husson University of Bangor. Sam Smith added an assist.
Alex Behzad, John Hooper and Tyler Quinn combined to make 13 saves on 24 shots for the Eagles.
***
ALL-STARS
COLLEGE
New England Women’s Basketball Association
All-Region

First team: Shelby Bradford (Husson); second team: Caitlyn Hynes (Bowdoin), Lauren Yanofsky (Bates), Alison Cappelloni (Colby); rookie of the year: Curran Leighton (Southern Maine)

D3Hoops.com
Men’s Basketball All-Northeast Region Teams

First team: Adam Choice (Colby)
Women’s Basketball All-Northeast Region Teams
Second team: Curran Leighton (Southern Maine), Alison Cappelloni (Colby); third team: Shelby Bradford (Husson), Lauren Yanofsky (Bates), Caitlyn Laflin (UM-Farmington); rookie of the year: Curran Leighton (Southern Maine)

Maine Men’s Basketball Coaches and Writers Association
All-State

First team: Adam Choice (Colby), Eric Taylor (UM-Farmington), Mark Phillips (Bowdoin), Brian Ellis (Bates), Mike Russell (Colby); second team: Josh Jones (Husson), Andrew Duncanson (Thomas), Will Hanley (Bowdoin), Brock Bradford (Husson), Ray Eatmon (Saint Joseph’s); all-rookie team: Jarrad DeVaughn (Thomas), Francisco Alicea (Thomas), Mark Brust (Bates), Ben Russell (Maine Maritime), Phil Leighton (Husson); player of the year: Adam Choice (Colby); rookie of the year: Jarrad DeVaughn (Thomas); coach of the year: Dick Meader (UM-Farmington)
***
GYMNASTICS
LOCAL
At Springers Gymastics Center, Ellsworth
Level 4 Results

Ages 6-7: Sara Craft (Old Town-Orono) 32.1, Emily Kelsey (Central Lincoln County) 28.15, Madison Bradbury (CLC) 25.5; age 9: Madeline York (CLC) 35.95, Jacey Harrison (OTO) 35.55, Kaitlyn Dunham (OTO) 35.05, Katherine Collomb (CLC) 34.15, Grace Henry (OTO) 34.1, Alison York (CLC) 32.8, Hannah Chamberlain (Downeast Family Y) 32.5, Eleanor Bannerman (DEFY) 31.2, Olivia Robidoux (DEFY) 29.85
Level 5
Ages 7-9: Emily Baker (OTO) 33.65, Taylor Williams (OTO) 33.1, Oliviah Damboise (OTO) 32.65, Emma Hargreaves (OTO) 32.6, Rebecca Baker (OTO) 31.1, Grace Kirkpatrick (DEFY) 27.50; age 10: Meghan Gallagher (CLC) 34.35, Kassidy Harriman (OTO) 34.05, Jordan Merchant (OTO) 32.9, Hailey McCabe (DEFY) 32.6, Emelia Krapovicky (Auburn-Lewiston) 32.45, Zachary Williams (OTO) 32.15, Allyson Jones (OTO) 32.15, Sage Phillips (OTO) 32.05, Marta Denny (CLC) 31.95, Maya McCabe (DEFY) 29.85, Katelynn Bagley (DEFY) 29.85, Belle Albert (DEFY) 29.7, Madison Thornton (DEFY) 28.05; age 11: Melanie Murray (OTO) 33.5, Maia Michaud (OTO) 32.45, Julianne Wheeler (OTO) 30.3, Natalie Klaver (DEFY) 24.8, Chelsea Schroeder (DEFY) 24.1, Catherine Roy (CLC) 19.4; ages 13+: Rachel Murray (OTO) 35.35, Emma Burgason (OTO) 33, Erica Ogden (OTO) 32.85, Rosie Brownell (OTO) 32.4, Jamie St. Pierre (AL) 31.85, Sydney Waller (OTO) 30.45, Roxie Whithers (OTO) 30.2, Kassidy Robidoux (DEFY) 28.5
Level 6
Ages 7-11: Simone Withers (OTO) 33.15, Kyra Landry (OTO) 31.8, Darcy Kanu (DEFY) 31.6, Molly Fresh (DEFY) 29.9, Emma Tomilson (OTO) 29.8; ages 12-14: Lauren Tibbits (OTO) 33, Kristen Cavanaugh (CLC) 29.7, Alicia Allen (DEFY) 22.4
Level 7
Ages 11-14: Ellie Mason (DEFY) 34, Olivia Wallace (OTO) 33.95, Sadie Royer (AL) 32.75, Baylee LaBree (OTO) 29.7, Emily Hussey (OTO) 29, Maggie Keating (DEFY) 22.95; ages 15+: Elizabeth Knightly (AL) 32.6, Erica Jipson (OTO) 29.85
Level 8
Ages 16+: Courtney Lizotte (OTO) 35.6, Dayle Jordan (AL) 33.85, Amy Haskell (OTO) 33.55, Tiffany Levesque (AL) 32.65, Liana Arquette (DEFY) 30.45
Level PI
Senior: Sharlene Maynard (OTO) 31.4
***
PLAYER OF THE WEEK
COLLEGE
NEAC

Chris Morris (Husson senior), Baseball East Division Pitcher of the Week, pitched 10.1 innings with a 1.74 ERA, five strikeouts and four walks in the Eagles’ opening week.

Ethan Guerette (Husson junior), Baseball East Division Player of the Week, hit .520 with 11 RBIs, a home run, two triples and two doubles in five games for the Eagles.

NAC
Kayla Higgins (Maine Maritime sophomore), Softball Player of the Week, led the

Mariners to a 3-0 week after going 5-for-10 with four runs and four RBIs.

Casey McCloskey (Maine Maritime freshman), Softball Pitcher of the Week, pitched a four-hit shutout in her first collegiate start with 10 strikeouts.

McKenzie Burke (Maine Maritime), Softball Rookie of the Week, picked up two wins in the Mariners’ 3-0 week while going 4-for-8 from the plate with two home runs and five RBIs.
***
YOUTH HOCKEY
SQUIRTS
At Alfond Arena, Orono
Huskies Thrashers 11, PVHC 4

Huskies goals: Austin Pomdon 3, Thomas Marshall 2, Skyler Page 2, Noah Charrst, Ethan Joyce, Dean Collie, Jack Richards; goalie: Paddy Owens; PVHC: Elizabeth Fortier 2, Ben Allan Rahill, Isabel Mahoney; goalie: Joseph Sinclair

http://bangordailynews.com/2010/03/17/sports/march-16-scores-and-highlights/ printed on April 16, 2014