July 6 Scores and Highlights

Posted July 06, 2009, at 11:44 p.m.

District 3, 11-12
Bangor West 6, Lincoln 2
At Lincoln, Alec Coleman-Pray had a double, single and drove in three runs, including the winning run in the fourth inning, to lead Bangor West by Lincoln.
Jordan Tracy added a triple and a single for Bangor West.
Scott Jipson hit two singles while Brett Crocker drove in both runs for Lincoln.
Bangor West (1-1)     000 303    — 6 7 3
Lincoln (1-2)               101 000    — 2 5 4
Pineo, Tracy (4) and Tracy, Lane (4); Delaite, Jipson (6) and Neal

Brewer 8, Houlton 0
At Brewer Monday, Chase Allen pitched a two-hit shutout with seven strikeouts and had two singles with an RBI to help Brewer’s all-stars eliminate Houlton.
Evan Riva hit a two-run single for Brewer.
Kyle Bouchard and Nick Botting each singled for Houlton.
Brewer (1-1)     001 106    — 8 6 0
Houlton (0-2)    000 000    — 0 2 2
Allen and Rogerson; Hunt, Dee (4), Drew (6) and Dee, Bouchard (4)

Holbrook 14, Orrington 1
At Holden, Holbrook erupted with nine runs in the second inning en route to a four-inning victory over Orrington.
Justin Gagnon had a triple and a double to lead Holbrook. David Peters doubled and singled while Tom Burns added a double.
Mitchell Kidder hit a double for Orrington.
Orrington (0-2)    001 0    —   1 3 2
Holbrook (1-1)     590 x    — 14 7 1
Lander, Kidder (2) and Simko; Spear, Gulesian (2), Gagnon (3), Webber (4) and Burns, Gulesian (3)

***
9-10
Holbrook 6, Bangor East 0

At Holden, Alex Maxsimic and Tyler Williams combined on a three-hit shutout to propel Holbrook by Bangor East.
Maxsimic pitched five innings and struck out 12 batters. Williams doubled and singled while Jon Wood and Danny Davis each had a double for Holbrook.
Keith Garchick, Thomas Szewczyk and Drew Powell each singled for Bangor East.
Holbrook (1-0)         010 104    — 6 7 0
Bangor East (1-1)    000 000    — 0 3 0
Maxsimic, Williams (5) and Wood; Powell, Atherley (6) and Garchick

***
American Legion
Steamboat Petrol.14, Orono 3

At Mahaney Diamond in Orono, Gabe Blodgett spread out eight hits on the mound and singled twice to lead Steamboat Petroleum of Waldo past Orono.
Jack Davis stroked a two-run triple to highlight a six-run fourth inning that broke the game open. Nate Adams and Josiah Brazier hit RBI doubles in the uprising.
Evan Kingsbury singled twice for the winners and Cody Ward scored three runs.
Casey Estes singled twice to pace Orono, which committed nine errors. Jason Smith smacked an RBI triple and Dana Leland also tripled.
Steamboat Petrol. (8-3)    010 620 5    — 14 11 3
Orono (2-8)                       101 000 1    —   3   8 9
Blodgett and Adams; Estes, Leland (5) and Leland, Cosenze (5)

Motor City 16, Calais 0
At Woodland, Matt Enman pitched six innings of four-hit ball while striking out eight as Motor City of Bangor triumphed.
Casey Hull and Nick Pooler each had a two-run double and Charlie Merritt rapped two singles, a double and posted three RBIs for the winners. Chris Potter added two singles and an RBI.
Tim Barnes singled twice while Ryan Schoppee doubled for Calais.
Motor City (6-5)    073 501 0    — 16 11 0
Calais (4-6)            000 000 0     —   0   5 4
Enman, Potter (7) and Smith; Gillespie, Geel (2), James (4), Brown (5) and Kennedy, Garnett (5)

Hampden 12, Lincoln 8
At Millinocket, Josh Tardiff hit a two-run double to highlight a seven-run second inning as Hampden topped Lincoln.
Shawn Smith had two singles and an RBI while Justin Amoroso hit a two-run single. Jordan Richards, Nolan Turner and Derek Amoroso each doubled for Hampden.
Ivan Voisine led Lincoln with a home run, a single and four RBIs. Ryan Beers had two singles and an RBI, Garen Manzo doubled and singled and Justin Pelkey hit a two-run single.
Hampden (8-3)    170 103 0    — 12 12 2
Lincoln (3-10)      113 300 0    — 8 10 2
Perry, Plaisted (3), J. Amoroso (5) and Miller; Thompson, Pelkey (2), Harris (2) and Cyr

***
GOLF
WMSGA
At Fox Ridge GC, Auburn

Flight 1 gross: Kristin Kannegieser 79, Jean Sweetser 82, Leslie Guenther 82, Marie Cates 82, Cecily Whiting 87, Rosemary Lyons 87; net: Prudence Hornberger 66, Brenda Berry 67, Sue Brooker 70, Arlene Adams 71, Denise Hennessey 72, Jane Diplock 72; flight 2 gross: Madolin Fogarty 86, Bambi Stevens 92, Lee Barth 94, Diane Herring 97, Susan Collins 97; net: Elizabeth Monaghan 66, Maddie Kilmister 68, Claire Poulin 72, Diane Pooler 76, Donni Whitham 76; flight 3 gross: Pid Rafter 104, Jeanne Laplante 105, Bobbi Berry 106, Susan Wootton 108, Linda Pearse 109, Mary Brown 109; net: Norma Michaud 71, Doris Borkstrom 72, Janice Ogier 72, Martha Cielinski 75, Linda Morin-Pasco 76

***
LOCAL
At Hidden Meadows, Old Town
Monday Night Scramble

Willy Lucas, Joe Mitchell 37, Dustin Thomas, Ken Mitchell 38, Jim Burr, Randy Nason 42; pins: No. 4 Willy Lucas 20-9

At Foxcroft GC
Three-Person Blind Draw

Bill Robinson, Polly Labonte, Mike Wetherell +16, Francis Crommitt, John Turke, Fred Weston +11, Stubby Sherman, Herb Severence, Don Moulton +8, Scott Moulton, Dave Porter, Wayne Beard +8; pins: No. 4 Dave Porter 0-6, No. 7 Ron Labonte 3-0
Ladies Scramble
Sue Jardine, Jessica Bentz, Lori Strout 38, Joanne Sincyr, Peg Glover, Terry Hill 39, Donne Carleton, Donna Caruso, Ginny Robinson, Joyce Tooley 42; pins: No. 4 Peggy Glover 12-4, No. 7 Joanne Sincyr 20-5

At Sonny’s Driving Range,
Winterport
Member Scramble

Randy Bishop, Rob Neal, Sonny Reynolds 34, Eric Lee, Rodney Wells, Vinny Soucy 36

At Dexter Municipal GC
Points and Pins

Mike White plus-8.5, Josh White plus-6, Andy Bandola plus-4, Rick Smith plus-3.5; pins: No. 5 Rick Smith 17-2

At Island Green GC, Holden
Monday Church League

Larry Laber, Harold Batson, Travis Curtis, Bill Curtis 28 (MC), Ben Birch, Jeff Birch, Bill Birch, Josh Birch 28, Bob McMahon, Dave Robertson, Mike Connolly 29 (MC), Jim Daye, Larry Reynolds, Peter Baldacci 29, John Simpson, Bill Charland, Bob Pentland, Steve Batson 30, Jacob Gates, Chad Gates, Josh Lander, Roger Tracy 31, Nathan Funari, Chris Funari, Tom Estes 34, Adam Kasperzak, Micah Kasperzak, Ray Chapman 35

***
ROAD RACING
LOCAL
Sebec Village 4th of July 5K

1. Shawn Keenan 18:21, 2. Trevey Davis 21:30, 3. Rick Davee 21:43, 4. James Ellis 23:16, 5. Eri

c Joyner 23:25, 6. Zack Wilson 23:33, 7. Peter Devine 23:37, 8. Scott McLaughlin 23:55, 9. Robert Hogan 24:03, 10. James Murphy 24:04, 11. Scott Clement 24:12, 12. Jeffrey Pomroy 24:26, 13. Terri Clark 24:41, 14. John Pisano 24:49, 15. Jocelyn Davee 25:25, 16. Matt Sawyer 26:29, 17. Zachary Parsons 26:30, 18. Ryan Wilson 26:40, 19. Kristy Burns 26:45, 20. David Morris-Parker 26:47, 21. Gary Larson 26:53, 22. Jack Clark 27:27, 23. Alan Smith 27:34, 24. Hunter Clark 27:55, 25. Scott Ferrigno 27:57, 26. Stuart Hedstrom 28:24, 27. Jessica Inch 28:50, 28. Theresa Parsons 28:53, 29. Rebecca Michaud 29:12, 30. Tracy Stutzman 29:13, 31. Russ Wilson 29:34, 32. Carly Wilson 29:35, 33. Sandra Kennedy 29:59, 34. Gwen Ferrigno 30:15, 35. Judy Snow 30:17, 36. Hannah Bridges 30:20, 37. Terry Knowles 30:31, 38. Erin Murphy 31:52, 39. Katie Joyner-Robertson 32:49, 40. Louise Clement 34:54, 41. Molly Davee 35:48, 42. Michelle LeBlanc 36:04, 43. Emily Davis 36:22, 44. Hillary Caruso 37:17, 45. Bailey Autry 38:31, 46. Margaret William 38:43, 47. Sarah Davee 39:13, 48. Grace Keenan 40:57, 49. Heidi Davee 41:01, 50. Amy LeBlanc 41:23, 51. Devon Clark 41:30, 52. Dan Steinke 41:45, 53. Lisa Davee 42:08, 54. Barbara Gauvain 42:08
Female under 18: 1. Jocelyn Davee 25:25, 2. Hunter Clark 27:55, 3. Carly Wilson 29:35; 18-29: 1. Rebecca Michaud 29:12, 2. Michelle LeBlanc 36:04, 3. Sarah Davee 39:13; 30-39: 1. Kristy Burns 26:45, 2. Jessica Inch 28:50, 3. Theresa Parsons 28:53; 40-49: 1. Lisa Davee 42:08; 50-59: 1. Terri Clark 24:41, 2. Judy Snow 30:17, 3. Louise Clement 34:54; male under 18: 1. Zack Wilson 23:33, 2. Zachary Parsons 26:30, 3. Ryan Wilson 26:40; 19-29: 1. Trevey Davis 21:30, 2. Matt Sawyer 26:29, 3. Stuart Hedstrom 28:24; 30-39: 1. Shawn Keenan 18:21, 2. Eric Joyner 23:25, 3. Scott McLaughlin 23:55; 40-49: 1. Jeffrey Pomroy 24:26, 2. John Pisano 24:49, 3. David Morris-Parker 26:47; 50-59: 1. Rick Davee 21:43, 2. James Ellis 23:16, 3. Robert Hogan 24:03; 60-69: 1. Peter Devine 23:37, 2. Gary Larson 26:53, 3. Terry Knowles 30:31

At Eastport
Charles E. Davis 7 Mile

1. Andy Seeley Jr. 40:07, 2. Robert Ashby 41:03, 3. Alfred Hanscom 41:18, 4. Austin Townsend Jr. 43:50, 5. Mathew Guiod 44:07, 6. David Dent 48:30, 7. Newell Lewey 48:43, 8. Steve Wilson 50:01, 9. Stephanie Allard 51:21, 10. David Alderman 52:55
4 Mile Walk
1. Larry Bosse 48:13, 2. Jacob Goodwin 50:40, 3. Shannon Emery 51:02, 4. Lisa Newell 51:56, 5. James Kesel 52:23

***
CANOE RACING
ACA
AT DEAD RIVER, WEST FORKS
Whitewater Open Canoe
Downriver National
 Championships (4½ miles)

OC1 — WOMEN F14 (ages 19-39): Jeannette Fisher 32:42, Laurie Stearns 33:42; F16: Laurie Marietta 32:19; MEN F14 (19-39): Jeff Owen 28:55, Clayton Cole 29:09, Dooley Tombras 33:51, Dick Kelley 42:05, I.B. Gilbert 52:45; F16 (19-39): Dan Wagner 30:31, Zane Havens 31:37, J.R. Mabee 32:18; (40-54): Charley Brackett 29:58, Bill Deighan 30:40, Barry Dana 30:52, Dan Young 37:45; 55-older: Keith Havens 32:41, John Marona 34:31, Terry Wescott 35:54, Nate Lord 37:01
OC2 — WOMEN F16 (19-39): Tammy Kelley-Laurie Stearns 36:01; MEN: Clayton Cole-Justin Wardwell 28:59, Dan Wagner-Aaron Cross 29:26, Kasey Kaplan-William McDuffie 31:00, Matthew Morin-Gary Martin 31:13, Brian Kelley-Dick Kelley 33:12; 40-54: Rick O’Donald-Paul Brown 30:48, Terry Wescott-Nate Lord 35:21; F14: Zane Havens-Keith Havens 27:11, J.R. Mabee-Greg Dorr 27:39, Bill Deighan-Gary Brooks 35:52
KAYAK — long (ages 19-39): Bruce Weik 28:42
Youth, 2½ miles
OC1 — FEMALE (10-12): Selena Neptune-Bear 18:57, Paige Hanger 19:06, Shantel VanDyke 20:31, Taylor Littlefield 21:07; 13-15: Sikwani Dana 17:31, Haley Francis 18:28; MALE (10-12): Kyrin Dana 19:33, Vince Lewey 20:06, Kameron Hines 20:47
OC2 — FEMALE (10-12): Selena Neptune-Bear-Shantel VanDyke 16:40, Paige Hanger-Taylor Littlefield 17:17; 13-15: Sikwani Dana-Haley Francis 17:25; MALE (10-12): Vince Lewey-Kyrin Dana 16:19, Barrett Cote-Kameron Hines 19:17
Bill Stearns Cup standings
(Scores off combined race times)
Jeff Owen 100, Zane Havens 100.7, Keith Havens 100.9, Barry Dana 101.2, J.R. Mabee 103.3.

SEE COMMENTS →

View stories by school

ADVERTISEMENT | Grow your business
ADVERTISEMENT | Grow your business

Similar Articles

More in Sports